Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AID
Texas Instruments OPA171AID
| Part Number: | Texas Instruments OPA171AID |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AID |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA171AID Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 3 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 104 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Input Bias Current | 15 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.8 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Nominal Supply Current | 475 µA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 475 µA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 25 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Bulk |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Slew Rate | 1.5 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA171AID
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments OPA171AID?
What is the package type of Texas Instruments OPA171AID?
What is the power supply voltage range for Texas Instruments OPA171AID?
What is the maximum operating temperature for Texas Instruments OPA171AID?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.











