Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1679IPWR
Texas Instruments OPA1679IPWR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1679IPWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1679IPWR |
| Qty Available: | |
| Description: | Low distortion (-120 dB), low noise (4.5nV/rtHz), quad audio op amp 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1679IPWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low distortion (-120 dB), low noise (4.5nV/rtHz), quad audio op amp 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Number of Pins | 14 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 4 |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1679IPWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What are the key features of the OPA1679IPWR?
What is the temperature range in which the OPA1679IPWR operates?
What is the package type and pin count of the OPA1679IPWR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


