Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1678IDR
Texas Instruments OPA1678IDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1678IDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1678IDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Low distortion (-120 dB), low noise (4.5nV/rtHz), dual audio op amp 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1678IDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low distortion (-120 dB), low noise (4.5nV/rtHz), dual audio op amp 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 200 °C |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Schedule B | 8542330000 |
| Voltage Gain | 114 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1678IDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the ambient temperature range for this product?
What is the voltage gain of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


