Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1662AIDR
Texas Instruments OPA1662AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1662AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1662AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1662AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 22 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 106 dB |
| Gain Bandwidth Product | 20 MHz |
| Input Bias Current | 1.2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 22 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.5 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.5 mA |
| Output Current per Channel | 50 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 17 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1662AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the maximum offset voltage of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





