All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDR
Texas Instruments OPA1652AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1652AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB Automotive 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB Automotive 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 18 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 18 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 18 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 114 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1652AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the product type?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range?
What is the product name and description?
What is the number of pins and circuits in the amplifier?
What is the bandwidth and gain bandwidth product of the amplifier?
What is the common mode rejection ratio of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





