All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDGKR
Texas Instruments OPA1652AIDGKR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1652AIDGKR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDGKR |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, CMOS, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments All Parts > Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Texas-Instruments-OPA1652AIDGKR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 1500uV Offset-Max, CMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Gain Bandwidth Product | 18 MHz |
| Input Bias Current | 100 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 18 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 110.46 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 10 V/µs |
| Voltage Gain | 114 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1652AIDGKR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum offset voltage of this amplifier?
What is the package type of this product?
What is the price of the product?
What is the product name and description?
How many pins does the product have?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



