Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1641AIDR
Texas Instruments OPA1641AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1641AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1641AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Sound-Plus High-Performance, JFET-Input Audio OpAmps 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1641AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Sound-Plus High-Performance, JFET-Input Audio OpAmps 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 120 dB |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Input Bias Current | 2 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.8 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Output Current per Channel | 36 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 137.08 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 134 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1641AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the power supply voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



