Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1612AIDR
Texas Instruments OPA1612AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1612AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1612AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | SoundPlus Audio Operational Amplifier with 1.1nV/√Hz Noise, Low THD and Precision 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1612AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SoundPlus Audio Operational Amplifier with 1.1nV/√Hz Noise, Low THD and Precision 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 40 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Gain | 130 dB |
| Gain Bandwidth Product | 80 MHz |
| Input Bias Current | 60 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 40 MHz |
| Nominal Supply Current | 3.6 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.6 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 62 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 27 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1612AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the price of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







