Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1604AIDR
Texas Instruments OPA1604AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1604AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1604AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, SoundPlus High-Performance, Bipolar-Input Audio Op Amp 14-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1604AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, SoundPlus High-Performance, Bipolar-Input Audio Op Amp 14-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 114 dB |
| Gain Bandwidth Product | 35 MHz |
| Input Bias Current | 200 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 35 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.8 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Operating Supply Current | 2.6 mA |
| Operating Supply Voltage | 36 V |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1604AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


