Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1602AIDR
Texas Instruments OPA1602AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA1602AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1602AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, SoundPlus™ high-performance, bipolar-input audio op amp 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1602AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, SoundPlus™ high-performance, bipolar-input audio op amp 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 114 dB |
| Gain Bandwidth Product | 35 MHz |
| Input Bias Current | 200 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.25 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 35 MHz |
| Nominal Supply Current | 2.6 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 2.6 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 126.02 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1602AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the common mode rejection ratio of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



