Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDR
Texas Instruments OPA140AIDR
| Part Number: | Texas Instruments OPA140AIDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 126 dB |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 120 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 120 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 36 mA |
| Output Current per Channel | 36 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 126 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA140AIDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of amplifier?
What is the power supply range for this amplifier?
What is the package type of this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



