Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDBVR
Texas Instruments OPA140AIDBVR
| Part Number: | Texas Instruments OPA140AIDBVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDBVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Precision Amplifier R-R O/P ±18V/36V 5-Pin SOT-23 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 11 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 126 dB |
| Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 120 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 120 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 11 MHz |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.8 mA |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current | 36 mA |
| Output Current per Channel | 36 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 140 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Voltage Gain | 126 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA140AIDBVR
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Technical Drawing |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Datasheet |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-OPA140AIDBVR Datasheet |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the maximum supply voltage for this amplifier?
What is the gain bandwidth product of this amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




