Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129UB
Texas Instruments OPA129UB
| Part Number: | Texas Instruments OPA129UB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129UB |
| Qty Available: | |
| Description: | Ultra-Low Bias Current Difet Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129UB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ultra-Low Bias Current Difet Operational Amplifier 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 100 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 2 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.8 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.2 mA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Slew Rate | 2.5 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA129UB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









