Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129U
Texas Instruments OPA129U
| Part Number: | Texas Instruments OPA129U |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129U |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Input Bias Current Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA129U Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Input Bias Current Amplifier ¡À18V 8-Pin SOIC Tube / IC OPAMP GP 1MHZ 8SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Nominal Supply Current | 1.8 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.2 mA |
| Output Current | 10 mA |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Bulk |
| Slew Rate | 2.5 V/µs |
| Voltage Gain | 120 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA129U
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the bandwidth of the amplifier?
What is the input bias current of the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






