Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1013CN8G4
Texas Instruments OPA1013CN8G4
| Part Number: | Texas Instruments OPA1013CN8G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1013CN8G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Precision, Single-Supply Dual Operational Amplifier 8-PDIP 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OPA1013CN8G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Precision, Single-Supply Dual Operational Amplifier 8-PDIP 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 600 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 97 dB |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Bias Current | 30 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 300 µV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Nominal Supply Current | 550 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 350 µA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 100 dB |
| Slew Rate | 0.35 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OPA1013CN8G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Is the product compliant with any environmental standards?
Are there any alternative names for Texas Instruments?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

