Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CP
Texas Instruments OP07CP
| Part Number: | Texas Instruments OP07CP |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CP |
| Qty Available: | |
| Description: | Amplifier; Operational Amplifier; + 3 V (min); 2 ma; 0.6 Mhz (typ.); PDIP; 0 De |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CP Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Amplifier; Operational Amplifier; + 3 V (min); 2 ma; 0.6 Mhz (typ.); PDIP; 0 De
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 600 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Bias Current | 7 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Nominal Supply Current | 5 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 112.04 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OP07CP
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of the product?
What is the part number of the product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the gain bandwidth product of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.















