Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CDR
Texas Instruments OP07CDR
| Part Number: | Texas Instruments OP07CDR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CDR |
| Qty Available: | |
| Description: | Low-offset voltage (0.25 mV) single operational amplifier 8-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-OP07CDR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Low-offset voltage (0.25 mV) single operational amplifier 8-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Ambient Temperature Range High | 70 °C |
| Bandwidth | 600 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 100 dB |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Input Bias Current | 1.8 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 60 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max I/O Voltage | 150 µV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 600 kHz |
| Nominal Supply Current | 2.4 mA |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Output Current per Channel | 10 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.3 V/µs |
| Voltage Gain | 112.04 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments OP07CDR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the gain bandwidth product of the product?
What is the operating temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.












