Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-ONET4201PARGTT
Texas Instruments ONET4201PARGTT
| Part Number: | Texas Instruments ONET4201PARGTT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-ONET4201PARGTT |
| Qty Available: | |
| Description: | 1-Gbps to 4.25-Gbps limiting amplifier with LOS & RSSI 16-VQFN -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-ONET4201PARGTT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1-Gbps to 4.25-Gbps limiting amplifier with LOS & RSSI 16-VQFN -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VQFN |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 22.906415 mg |
| -3db Bandwidth | 25 kHz |
| Bandwidth | 25 kHz |
| Gain | 50 dB |
| Max Input Voltage | 1.2 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Input Voltage | 5 mV |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 45 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 5 |
| Operating Supply Current | 35 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 89 mW |
| Resistance | 50 MΩ |
| Height | 1 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments ONET4201PARGTT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and operating temperature range?
What is the gain and supply voltage of the amplifier?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



