Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MPY634KU-1K
Texas Instruments MPY634KU/1K
| Part Number: | Texas Instruments MPY634KU/1K |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MPY634KU-1K |
| Qty Available: | |
| Description: | Wide Bandwidth Precision Analog Multiplier 16-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MPY634KU-1K Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Wide Bandwidth Precision Analog Multiplier 16-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078 mg |
| Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 8 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Slew Rate | 20 V/µs |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments MPY634KU/1K
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the category of this product?
What is the price of the product?
What is the supply chain status of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





