Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MC1558FKB
Texas Instruments MC1558FKB
| Part Number: | Texas Instruments MC1558FKB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MC1558FKB |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, dual, 30-V, 1-MHz operational amplifier with -55°C to 125°C operation 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-MC1558FKB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, dual, 30-V, 1-MHz operational amplifier with -55°C to 125°C operation 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | LCC |
| Number of Pins | 20 |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 500 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max I/O Voltage | 5 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 0.5 V/µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments MC1558FKB
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-MC1558FKB Technical Drawing |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-MC1558FKB Datasheet |
| Datasheet | View & Download Texas-Instruments-MC1558FKB Datasheet |
| Technical Drawing | View & Download Texas-Instruments-MC1558FKB Technical Drawing |
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the operating temperature range of the product?
What is the brand of the product?
How many pins does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

