Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-65001B2A
Texas Instruments M38510/65001B2A
| Part Number: | Texas Instruments M38510/65001B2A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-65001B2A |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates 20-LCCC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-65001B2A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates 20-LCCC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 20 |
| Logic Function | NAND |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Propagation Delay | 135 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments M38510/65001B2A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the brand of this product?
What is the logic function of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

