Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-07001BCA
Texas Instruments M38510/07001BCA
| Part Number: | Texas Instruments M38510/07001BCA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-07001BCA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-M38510-07001BCA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments M38510/07001BCA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

