Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LPV358DGKRG4
Texas Instruments LPV358DGKRG4
| Part Number: | Texas Instruments LPV358DGKRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LPV358DGKRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LPV358DGKRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 2 Func, 10000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 237 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 237 kHz |
| Input Bias Current | 50 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 15 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current per Channel | 72 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 970 µm |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LPV358DGKRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum offset voltage for this product?
What is the package type for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
