Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311700EVAL
Texas Instruments LMX25311700EVAL
| Part Number: | Texas Instruments LMX25311700EVAL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311700EVAL |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board High Performance Frequency Synthesizer System With Integrated VCO |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311700EVAL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board High Performance Frequency Synthesizer System With Integrated VCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 885 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Current | 35 mA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMX25311700EVAL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Is there an evaluation kit available for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

