Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311650EVAL
Texas Instruments LMX25311650EVAL
| Part Number: | Texas Instruments LMX25311650EVAL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311650EVAL |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board High Performance Frequency Synthesizer System With Integrated VCO |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Embedded Processors and Controllers > Texas-Instruments-LMX25311650EVAL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board High Performance Frequency Synthesizer System With Integrated VCO
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Frequency | 850 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Current | 35 mA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMX25311650EVAL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the frequency range of this product?
Does this product come with an evaluation kit?
What is the maximum and minimum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

