Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV931IDCKRG4
Texas Instruments LMV931IDCKRG4
| Part Number: | Texas Instruments LMV931IDCKRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV931IDCKRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 1.8-V Operational Amplifiers with Rail-To-Rail Input and Output 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV931IDCKRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 1.8-V Operational Amplifiers with Rail-To-Rail Input and Output 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Bandwidth | 1.5 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 60 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1.5 MHz |
| Input Bias Current | 15 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 4 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 1.8 V |
| Nominal Supply Current | 210 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 116 µA |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current per Channel | 100 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 0.42 V/µs |
| Voltage Gain | 113 dB |
| Height | 900 µm |
| Length | 2 mm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV931IDCKRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the power supply voltage range for this product?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the gain bandwidth product of this operational amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


