Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV841MGX-NOPB
Texas Instruments LMV841MGX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMV841MGX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV841MGX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single CMOS Input, RRIO, Wide Supply Range Operational Amplifiers 5-SC70 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV841MGX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single CMOS Input, RRIO, Wide Supply Range Operational Amplifiers 5-SC70 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 86 dB |
| Gain Bandwidth Product | 4.5 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 930 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.03 mA |
| Output Current | 32 mA |
| Output Current per Channel | 37 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 86 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2.5 V/µs |
| Voltage Gain | 133 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV841MGX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments LMV841MGX/NOPB?
What is the operating temperature range for this operational amplifier?
What is the supply voltage range for this operational amplifier?
How many pins does this operational amplifier have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


