Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV834MTEVAL
Texas Instruments LMV834MTEVAL
| Part Number: | Texas Instruments LMV834MTEVAL |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV834MTEVAL |
| Qty Available: | |
| Description: | Evaluation Board for the LMV834 3.3MHz EMI Hardened Operation Amplifier. |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV834MTEVAL Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Evaluation Board for the LMV834 3.3MHz EMI Hardened Operation Amplifier.
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Number of Pins | 0 |
| Evaluation Kit | Yes |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Current per Channel | 63 mA |
| Slew Rate | 2 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV834MTEVAL
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the purpose of the LMV834MTEVAL?
Is the LMV834MTEVAL lead-free and RoHS compliant?
What is the operating temperature range for the LMV834MTEVAL?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.