Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV832MMX-NOPB
Texas Instruments LMV832MMX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMV832MMX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV832MMX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 3.3-MHz, low noise (12-nV/√Hz) operational amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV832MMX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 3.3-MHz, low noise (12-nV/√Hz) operational amplifier 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 77 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3.3 MHz |
| Input Bias Current | 100 fA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 240 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 470 µA |
| Output Current | 27 mA |
| Output Current per Channel | 66 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 76 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV832MMX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the operating temperature range of the product?
What is the power supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


