Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV831MGX-NOPB
Texas Instruments LMV831MGX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMV831MGX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV831MGX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Single Low Power Amplifier R-R O/P 5.5V 5-Pin SC-70 T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV831MGX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Single Low Power Amplifier R-R O/P 5.5V 5-Pin SC-70 T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 77 dB |
| Gain Bandwidth Product | 3.3 MHz |
| Input Bias Current | 10 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 240 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 250 µA |
| Output Current | 27 mA |
| Output Current per Channel | 66 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 76 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 130 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV831MGX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the type of product?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


