Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MTX
Texas Instruments LMV824MTX
| Part Number: | Texas Instruments LMV824MTX |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MTX |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MTX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 14-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 720 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV824MTX
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the voltage range for this operational amplifier?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



