Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MT
Texas Instruments LMV824MT
| Part Number: | Texas Instruments LMV824MT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MT |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 4 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824MT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 4 Func, 3500uV Offset-Max, BIPolar, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 5.6 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 720 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV824MT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the compliance status of the product?
What are the technical specifications of the product?
Are there any alternative names for Texas Instruments?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

