Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824M
Texas Instruments LMV824M
| Part Number: | Texas Instruments LMV824M |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824M |
| Qty Available: | |
| Description: | Non-RoHS Compliant e3 TIN Tube op amp buffer circuit 5mm 0.09muA 2.7V 5000kHz |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV824M Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Non-RoHS Compliant e3 TIN Tube op amp buffer circuit 5mm 0.09muA 2.7V 5000kHz
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 2.75 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 720 µA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV824M
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


