Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV822MM
Texas Instruments LMV822MM
| Part Number: | Texas Instruments LMV822MM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV822MM |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual, 5.5-V, 5.6-MHz, 40-mA output current, RRO operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV822MM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual, 5.5-V, 5.6-MHz, 40-mA output current, RRO operational amplifier 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 450 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 500 µA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV822MM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the stock availability of the LMV822MM?
What are the technical specifications of the LMV822MM?
Can you provide the compliance information for the LMV822MM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




