Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7X
Texas Instruments LMV821M7X
| Part Number: | Texas Instruments LMV821M7X |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7X |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifier, 1 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO5 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7X Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifier, 1 Func, 4000uV Offset-Max, BIPolar, PDSO5
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV821M7X
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the type of amplifier used in this product?
What is the maximum offset voltage of the amplifier?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

