Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7
Texas Instruments LMV821M7
| Part Number: | Texas Instruments LMV821M7 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 5-SC70 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M7 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 5-SC70 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Schedule B | 8542330000 |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2 mm |
| Thickness | 900 µm |
| Width | 1.25 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV821M7
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments LMV821M7?
What is the operating temperature range for the LMV821M7?
How many pins does the LMV821M7 have?
What is the common mode rejection ratio of the LMV821M7?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


