Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M5X
Texas Instruments LMV821M5X
| Part Number: | Texas Instruments LMV821M5X |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M5X |
| Qty Available: | |
| Description: | Single, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV821M5X Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single, 5.5-V, 5.6-MHz, RRO operational amplifier 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Common Mode Rejection Ratio | 85 dB |
| Gain Bandwidth Product | 5.6 MHz |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3.5 mV |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 220 µA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 300 µA |
| Output Current | 16 mA |
| Output Current per Channel | 45 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Slew Rate | 2 V/µs |
| Voltage Gain | 105 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV821M5X
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the common mode rejection ratio of the LMV821M5X?
What is the maximum supply voltage and minimum supply voltage for the LMV821M5X?
What is the output current per channel of the LMV821M5X?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


