Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV358QDDURE4
Texas Instruments LMV358QDDURE4
| Part Number: | Texas Instruments LMV358QDDURE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV358QDDURE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Low-Voltage Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-VSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMV358QDDURE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Low-Voltage Rail-to-Rail Output Operational Amplifier 8-VSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 1 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 250 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 7 mV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 340 µA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 440 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 210 µA |
| Output Current | 160 mA |
| Output Current per Channel | 160 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Slew Rate | 1 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMV358QDDURE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
What is the voltage range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.