Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDX-NOPB
Texas Instruments LMP92064SDX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMP92064SDX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | 2V, 12-bit, fast simultaneous sampling SPI output current/voltage monitor 16-WSON -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2V, 12-bit, fast simultaneous sampling SPI output current/voltage monitor 16-WSON -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 11 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 125 ksps |
| Height | 800 µm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 800 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMP92064SDX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range of the product?
What is the package type of the product?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


