Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDE-NOPB
Texas Instruments LMP92064SDE/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMP92064SDE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Current Sense Amplifier, Precision Low-Side, 1, Wson, 16, -40 C, 105 C Rohs Compliant: Yes |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP92064SDE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Current Sense Amplifier, Precision Low-Side, 1, Wson, 16, -40 C, 105 C Rohs Compliant: Yes
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Bandwidth | 70 kHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 110 dB |
| Input Offset Voltage (Vos) | 15 µV |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Supply Current | 11 mA |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 11 mA |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Height | 800 µm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 800 µm |
| Width | 4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMP92064SDE/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the temperature range of the product?
What is the supply voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

