Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP8270MA-NOPB
Texas Instruments LMP8270MA/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMP8270MA/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP8270MA-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | AMP DIFF, SMD, SOIC8, 8270; Case style: SOIC; Base number: 8270; Pins, No. of: 8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMP8270MA-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AMP DIFF, SMD, SOIC8, 8270; Case style: SOIC; Base number: 8270; Pins, No. of: 8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Gain Bandwidth Product | 80 kHz |
| Input Bias Current | 20 pA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 250 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Slew Rate | 0.7 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMP8270MA/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package style of the product?
How many pins does the product have?
What is the gain bandwidth product of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
