Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6646MA-
Texas Instruments LMH6646MA.
| Part Number: | Texas Instruments LMH6646MA. |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6646MA- |
| Qty Available: | |
| Description: | AMP, 2.7V, 0.65MA DUAL, POWERWISE; Op Amp Type: Rail to Rail; No. of Amplifiers: 2 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6646MA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AMP, 2.7V, 0.65MA DUAL, POWERWISE; Op Amp Type: Rail to Rail; No. of Amplifiers: 2
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 55 MHz |
| Bandwidth | 55 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 56 dB |
| Gain Bandwidth Product | 55 MHz |
| Input Bias Current | 650 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 1 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Nominal Supply Current | 650 µA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 725 µA |
| Output Current | 20 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 75 dB |
| Slew Rate | 22 V/µs |
| Voltage Gain | 85 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6646MA.
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the op amp type of the Texas Instruments LMH6646MA?
How many amplifiers does the LMH6646MA have?
What is the bandwidth of the LMH6646MA?
What is the maximum operating temperature of the LMH6646MA?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


