Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6644MA-
Texas Instruments LMH6644MA.
| Part Number: | Texas Instruments LMH6644MA. |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6644MA- |
| Qty Available: | |
| Description: | IC, AMP 3V 130MHZ QUAD, POWERWISE; Op Amp Type: Low Power; No. of Amplifiers: 4; S |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6644MA- Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC, AMP 3V 130MHZ QUAD, POWERWISE; Op Amp Type: Low Power; No. of Amplifiers: 4; S
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Bandwidth | 130 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 72 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Input Bias Current | 3.25 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 6.4 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 17 mA |
| Max Supply Voltage | 12.8 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 2.7 mA |
| Number of Amplifiers | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Output Current | 75 mA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 79 dB |
| Slew Rate | 135 V/µs |
| Voltage Gain | 98 dB |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 8.64 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6644MA.
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the IC?
What is the type of amplifier used in this IC?
How many amplifiers are there in this IC?
What is the maximum operating temperature of this IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
