Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6622MA
Texas Instruments LMH6622MA
| Part Number: | Texas Instruments LMH6622MA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6622MA |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual Wideband, Low Noise, 160MHz, Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6622MA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual Wideband, Low Noise, 160MHz, Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 160 MHz |
| Bandwidth | 160 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Gain Bandwidth Product | 160 MHz |
| Input Bias Current | 4.7 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 5 V |
| Nominal Supply Current | 4.3 mA |
| Number of Amplifiers | 2 |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 4.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 90 mA |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Packaging | Rail/Tube |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80 dB |
| Slew Rate | 85 V/µs |
| Voltage Gain | 83 dB |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6622MA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to the Texas Instruments LMH6622MA?
Is the Texas Instruments LMH6622MA RoHS compliant?
What is the operating temperature range for the Texas Instruments LMH6622MA?
How many amplifiers and channels does the Texas Instruments LMH6622MA have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



