Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAX-NOPB
Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Dual 130 MHz, 1.25 mA IO Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Dual 130 MHz, 1.25 mA IO Operational Amplifiers 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 140 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Gain Bandwidth Product | 58 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.25 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.45 mA |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Slew Rate | 55 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number to Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB?
What category does Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB belong to?
What is the operating temperature range for Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB?
What is the power supply rejection ratio (PSRR) for Texas Instruments LMH6619MAX/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


