Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAE-NOPB
Texas Instruments LMH6619MAE/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6619MAE/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAE-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Op Amp Dual High Speed Amplifier R-R I/O ±5.5V/11V 8-Pin SOIC T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6619MAE-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Op Amp Dual High Speed Amplifier R-R I/O ±5.5V/11V 8-Pin SOIC T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 140 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Gain Bandwidth Product | 58 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.25 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1.45 mA |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Slew Rate | 55 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6619MAE/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product being described?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the voltage range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


