Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6618MKX-NOPB
Texas Instruments LMH6618MKX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6618MKX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6618MKX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 130 MHz, 1.25 mA RRIO Operational Amplifiers 6-SOT-23-THIN -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6618MKX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 130 MHz, 1.25 mA RRIO Operational Amplifiers 6-SOT-23-THIN -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSOT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| -3db Bandwidth | 140 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Gain Bandwidth Product | 64 MHz |
| Input Bias Current | 1.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 100 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 1.25 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 1.35 mA |
| Output Current | 35 mA |
| Output Current per Channel | 35 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 64 dB |
| Slew Rate | 55 V/µs |
| Voltage Gain | 100 dB |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 870 µm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6618MKX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the category of the product?
What is the manufacturer of the product?
What is the description of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

