Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6612MAX-NOPB
Texas Instruments LMH6612MAX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6612MAX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6612MAX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Supply, Dual 345 MHz Rail-to-Rail Output Amplifier and PLC Line Driver 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6612MAX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Supply, Dual 345 MHz Rail-to-Rail Output Amplifier and PLC Line Driver 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 365 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 81 dB |
| Gain Bandwidth Product | 130 MHz |
| Input Bias Current | 6.5 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 95 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1.35 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Nominal Supply Current | 3.2 mA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 3.45 mA |
| Output Current | 100 mA |
| Output Current per Channel | 120 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 81 dB |
| Slew Rate | 460 V/µs |
| Voltage Gain | 103 dB |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6612MAX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the bandwidth of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



