Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX-NOPB
Texas Instruments LMH6609MFX/NOPB
| Part Number: | Texas Instruments LMH6609MFX/NOPB |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX-NOPB |
| Qty Available: | |
| Description: | Operational Amplifiers - Op Amps 900MHz Voltage Feedback Op Amp 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX-NOPB Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Operational Amplifiers - Op Amps 900MHz Voltage Feedback Op Amp 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| -3db Bandwidth | 900 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 67 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 800 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 90 mA |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 67 dB |
| Slew Rate | 1400 V/µs |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6609MFX/NOPB
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the Texas Instruments LMH6609MFX/NOPB?
What is the frequency bandwidth of the LMH6609MFX/NOPB?
What is the common mode rejection ratio of the LMH6609MFX/NOPB?
What is the package type of the LMH6609MFX/NOPB?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


