Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX
Texas Instruments LMH6609MFX
| Part Number: | Texas Instruments LMH6609MFX |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX |
| Qty Available: | |
| Description: | 900MHz Voltage Feedback Op Amp 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-LMH6609MFX Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
900MHz Voltage Feedback Op Amp 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| -3db Bandwidth | 900 MHz |
| Common Mode Rejection Ratio | 67 dB |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Gain Bandwidth Product | 260 MHz |
| Input Bias Current | 2 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 800 µV |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Dual Supply Voltage | 3.3 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Nominal Supply Current | 7 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Current | 7 mA |
| Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Current | 90 mA |
| Output Current per Channel | 90 mA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 67 dB |
| Slew Rate | 1400 V/µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments LMH6609MFX
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the bandwidth of the op amp?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
